INTER-SCHOOL ACHIEVEMENTS

TABLE TENNIS TOURNAMENT

Day/Date: Saturday, 11 May 2024

The following students of DPS Dwarka participated in Inter School Table Tennis Tournament on Saturday, 11 May 2024 held at DDA Sports Complex Yamuna Vihar, Shahdra, Delhi.

 

'DIGEX'

Day/Date: Saturday, 18th May 2024

DPS Dwarka actively participated in the 2024 edition of 'Digex,' a photography festival held at DPS R.K. Puram on Saturday, May 18th. This inter-school event welcomed students from classes IX to XII. Eight students from DPS Dwarka, accompanied by Senior Counsellor Ms. Smritika Saggi, took part in the event.
The event saw involvement from around 50 schools, totaling over 150 participants. Digex included five different competitions: Creadive, Phonescape, Pixelate, Hires, and Camistic. These competitions allowed students to showcase their photography talents, creativity, and storytelling prowess through the lens.
DPS, Dwarka secured the third position in Creadive i.e. the Ad making event. The participants of this event were:
Arnav (XII)
Jyotsna Arora (XI)
Khushi Talwar (XI)
Jaya Arora (IX)
Conclusion:
It was a great opportunity for the students of the Focus club to participate and gain experience from the inter-school event.

 

ARTHASHASTRA & CONFEST

Day/Date: Friday, 10th May 2024

DPS Vasant Kunj organised its annual -Arthashastra & Confest on 10th May 2024. In the event ‘Adstrat’, Students of class XI from DPS Dwarka secured first position by showcasing their insightful advertising prowess and business acumen by incorporating the scientific techniques of F.W. Taylor.
In another event ‘ Consumer web’ which was an online event, students of class XI from DPS Dwarka secured first position by showcasing their innovative creative skills in web designing while addressing real-world consumer challenges and concerns that not only captivate but also educate and empower users.
The overall winner of the trophy was Modern School, Barakhamba.

Following students won the first position in the event ‘Consumer Web’.

  1. Ashni Ahlawat    XI-B
  2. Jyotsna Arora    XI-A

Following students won the first position in the event ‘Adstrat.

     

    INDIAN NATIONAL TRUST FOR ART AND CULTURAL HERITAGE (INTACH)

    Students of Delhi Public School, Dwarka, submitted creative write-ups for the ‘Young INTACH’ the newsletter, published quarterly by the Indian National Trust for Art and Cultural Heritage (INTACH). For the quarter of April-June 2024, the organisation invited articles with illustrations and photographs on the theme, 'Grand Gates of India'.

    Out of hundreds of participants representing various schools across India, the entry of Alabhya, class XII from DPS Dwarka, found its place among the chosen achievers. The activity demonstrates the importance of recognising and exploring our cultural heritage.

     

    INTER DPS QUIZ 2023

    Day/Date: August 25, 2023

    In a spirited display of knowledge and competition, DPS Dwarka hosted an Online Inter DPS Quiz 2023 on August 25, 2023. The event witnessed enthusiastic participation from 36 DPS schools of Zone 5, making it a truly collaborative and engaging experience for students across the region. The event was held under the guidance of Ms. Dolly Chanana, Joint Director DPS Society
    The theme for this intellectually charged event was ‘Sports and Fitness in India,’ a subject that not only tested the participants' knowledge of the country's sporting landscape but also highlighted the importance of fitness. The chosen theme provided a platform for students to showcase their understanding of India's rich sporting heritage, the iconic athletes, and the evolving landscape of fitness and wellness along with general awareness quiz as well.
    The quiz was organized smoothly by the teachers of DPS Dwarka, who took on the role of proctors, maintaining the integrity and fairness of the competition. Their commitment to upholding the standards of the quiz contributed to the overall success of the event.
    The quiz was conducted by the Quiz and General Knowledge Society (QGKS) team, showcasing their expertise in crafting challenging yet thought-provoking questions that spanned various facets of sports and fitness in India.

    LITERARIUM 2023

    Day/Date: Wednesday, 13 December 2023

    Name of the Event

    Name of the Competition

    Date

    Venue

    Name of the participants

    Class / Sec

    Prize

    Literarium 2023

    Character Mash Up

    13.12.2023

    DPS, Vasant Vihar

    Kashvi kapoor

    4D

    1st Prize

    Literarium 2023

    Humongously  Hyperbolic Tale

    13.12.2023

    DPS, Vasant Vihar

    Aditi Sharma

    5F

    3rd Prize

    Literarium 2023

    Hello Delhi! Mai Hu Reporter!

    13.12.2023

    DPS, Vasant Vihar

    Samanvay Singh

    5G

    3rd  Prize

    Literarium 2023

    Aabra Ka Dabra, Gili Gili Chu, Mai Hu Jadugar!

    13.12.2023

    DPS, Vasant Vihar

    Vineet Kumar Sinha

    4F

    3rd Prize

    "MERAKI OORJA 2023"

    Day/Date:  Tuesday, 12 December 2023

    Event Overview:
    The Meraki Oorja sports meet for the students with special needs was held on 12th December 2023 at DPS Vasant Kunj, served as a platform for schools to come together in a spirit of sportsmanship and inclusivity.

    DPS Dwarka's Participation:
    DPS Dwarka participated enthusiastically in the Meraki Oorja sports meet, with a special focus on the inclusion of special needs students. Eight students from DPS Dwarka, with diverse abilities, took part in both competitive and non-competitive events. This participation highlighted the school's commitment to fostering an inclusive environment that encourages all students to engage in physical activities and sports.

    Achievements:
    Out of 109 participants representing various schools, DPS Dwarka students excelled and secured three notable positions in the competition. The specific positions achieved by the students are as follows:

    Aliya (class VI): Backward Race- First Position
    Aaradhya Maurya (class II):  Flower Race- Second Position
    Divyansh Kumar (class II): Sort the Stars Race- Third Position

    These achievements underscore the talent, determination, and hard work of DPS Dwarka's special needs students. Their success in the sports meet is a testament to the school's efforts in providing equal opportunities and creating an environment where every student can thrive and showcase their skills.
    Impact and Significance:
    The participation of special needs students in the Meraki Oorja sports meet holds immense significance. It demonstrates the importance of inclusivity in educational institutions, promoting a culture where diversity is celebrated and every student is encouraged to pursue their interests and talents, regardless of their abilities.

    Conclusion:
    The success of DPS Dwarka's special needs students at the Meraki Oorja sports meet serves as an inspiration and a testament to the school's commitment to fostering an inclusive and supportive environment. This event not only showcased their sporting talents but also highlighted the power of inclusivity in nurturing individual potential and celebrating diversity within the school community.

     

    INTER SCHOOL EVENT : TALENT TROVE

    PRIMARY WING : 2023-2024
    Day/Date: Thursday, 07 December 2023

    Name of the Event

    Name of the Competition

    Date

    Venue

    Name of the participants

    Class / Sec

    Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Bhvyaanshi Raina

    3A

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Gyanna Kumar

    3E

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Aarshiya Dutta

    3F

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Shanaya Kanwar

    3G

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Keyana Gupta

    4A

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Madhav Sharma

    4D

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Advik Soin

    4E

    1st Prize

    Talent Trove

    Emovere

    07.12.2023

    DPS International, R.K. Puram

    Demaira Yadav

    4E

    1st Prize

    INTER-SCHOOL ACHIEVEMENTS (2023-24)

    S. NO
    NAME OF THE EVENT
    NAME OF THE COMPETITION
    DATE 
    VENUE 
    NAME OF THE PARTICIPANTS
    CLASS/SEC
    PRIZE WINNERS
    1 ARTHASHASTRA SURPRISE EVENT 19.08.2023
    DPS VASANT KUNJ
    YATHARTH JAIN
    RAHUL RAMDEV
    XII
    XII
    2ND PRIZE
    2ND PRIZE
    2 ROBOTRON'23 SMART INNOVATION

    MIT APP INNOVTAOR

    ROBOTICS COUTURE
    11.08.2023
    DPS MATHURA ROAD
    ARJUN GAMBHIR
    RAGHAV BANSAL
    DAKSH SETHI
    AARIT GUPTA
    AYAN YADAV
    LEISHA GOLCHA
    X-E
    XI-D
    X-B
    X-D
    XII-F
    XI-E
    1ST POSTION
    1ST POSITION
    2ND POSITION
    2ND POSITION
    3RD POSITION
    3RD POSITION
    3 THINK SUMMIT '23 INDIA'S THINK TANK

    INNOVATION MALATHON



    CONFABULATION

    22.07.2023
    DPS R.K. PURAM
    AARUSHI NANDAN
    ISHYA KAUSHAL
    ANUSHA SEHRA
    ATHARV SAXENA
    URDHI THAKUR
    PRISHA BASAK
    TARAN PAL SINGH
    TASIA ANAND
    ALIKA GUPTA
    ALABHY
    PRAGATI KAUSHIK
    XI E
    XI E
    XI G
    XI C
    XI B
    XI C
    XI B

    XI D

    XI G
    XI G
    XI G

    PARTICIPATION

     

     

    BEST INNOVATION

    PARTICIPATION CERTIFICATE
    4 THE MATHEMAICAL CRUSADE MODEL MATHEMATICA


    SYMPHONIES OF MATH



    π- D NEES QUIZ



    MATH -O- KALENDAR



    MATH -O- PHILE PODCAST
    22.07.2023
    DPS R.K. PURAM
    SHAURUA SINGHAL
    DHRITI MEHTA
    SHIVAM ANAND
    ATHENA DILWARA
    SAMRARTH DWIVEDI
    GARVIT SINGH WALDIA
    PRIYANSH GAUTAM
    PARTH TOMAR
    SHAURYA BANSAL

    NIMISH AWASTHY
    SAUMYA BORA

    ISHAN GUPTA
    AADRIT CHAKRAVARTHY
    VI A
    VII G
    VIII F
    IX C
    IX C
    X C
    X B
    XI D
    XI C

    VIII E
    VIII A

    X
    IX

    PARTICIPATION





     

    THIRD PRIZE

    PARTICIPATION

    5 XINO-2023 QUIZATHON JUNIOR QUIZ
    QUIZATHON GIRLS IN TECH
    QUIZATHION SENIOR QUIZE
    EXCLUSIVE SURPRISE
    EXECUTIVE EXE PROGRAMMING
    XLAMATHON POINT GD
    EQUISITIVE CREATIVE
    X- WORD CROSSWORD
    23.05.2023
    DPS ROHINI
    STAYA DIXIT, AADRIT
    GAURIKA ADHILANI, LEISHA
    ADITYA CHAHAR, KARTIK KAK
    PRISHA BARAK, KRISHANA
    TASIA ANAND
    ARNAV VERMA, PRANJAL, AWESHA
    VIDHI THAKUR, SUAVYA JAIN
    IX C, IX F
    XI F, XI E

    XI E, XIF

    XI C

    XI A
    XI H, XI C

    XI B, XI C
     
    -
    -

    -

    SECOND

    -
    -

    6 FESTIVAL DELLA SCIENZA   29.04.2023
    DPS R.K. PURAM
    ANAYAH KALRA
    KAVYA CHIFFER
    NAYANIKA BAJAJ
    TASIA ANAND
    VIII D
    VIII D
    IX F
    IX E
    XI A
     

    3RD PRIZE
    3RD PRIZE

     

    INTER-SCHOOL ACHIEVEMENTS (2022-23)

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    INTER-SCHOOL PAINTING COMPETITION-2022-23

    • Painting

        Sr. Category

    22Dec2022

    India Meteorological Department

    Jivika Krishnan

    XI-A

    III
    Cash Prize of ₹ 1000

    CBSE HERITAGE India QUIZ 2022

    • Quiz

     

    19Dec2022

    Indraprastha Int’l School, Dwarka

    Ayush Bhardwaj
    Vidyarth Tiwari
    Avani Tanwar

    XII-H
    XII-E
    XII-G

    In Top-6 in Round-II

    NCRYPT

    • Filmmaking

     

    • Gaming

    12th Dec 2022 - 17th Dec 2022

    DPS, Sushant Lok

    Rahul Ramdev

    Garvit Soni

    XI-E

    XI-F

    First Position
    Third Position

    ARYABHATTA GANIT CHALLENGE (2022-23)

    • ARYABHATTA GANIT CHALLENGE

    15 Dec 2022

    DPS
    DWARKA

    Parth Tomar
    Srijan Maiti
    Meher Gera

    X-E
    X-A
    IX-D

     

    HARMONY ‘2022

    • Noopur – 

    Dance

     

    • Tarang –

    Western
    Music

     

     

    15 Dec 2022

     

     

    DPS
    Vasant Kunj

    Yajat Bhardwaj
    Kinshul Rawat
    Isha Shukla
    Aayra Sihare

    Shravani Mishra
    Mohona Ghosh

    V-F
    V-F
    V-A
    V-B

    V-B
    V-C

    I

     

     

    III

    SCI p 2.0 – Inter-School Mathematics Festival

    • Math-O-

        Kalender

    3Dec2022

    DPS
    RK Puram

    Parth Tomar
    Atreyi Shukla

    X-E
    X-B

    Consolation

    NIHON NO KAORI – 2022

    • Japanese

    Song

     

    30Nov2022

     

    DPS
    Greater Noida

    Kavya Chibber
    Mohisha Sharma
    Geshna Malhotra
    Havisha Chandna
    Samarth Dwivedi
    Vidhi Chauhan

    VII-D
    VII-A
    VII-D
    VII-D
    VIII-E
    VIII-E

    I

    NIE COLOUR SPLASH – Inter School Painting Competition

    • Jr. Category

     

    • Sr. Category

    29Nov2022

    Shah Int’l School, Paschim Vihar

    Ayansh Dhiman

    Ananya Giri

    VI-B

    IX-C

    Consolation

    Consolation

    THINK SUMMIT 2022

    • India’s Think

        Tank

    26 Nov 2022

    DPS
    RK Puram

    Nipun Talwar
    Manya Jain
    Kartikeya Dua

    XI-F
    XI-E
    XI-E

    Best Team

    LIT SAGA – Inter-DPS English Literary Festival

    • Folk Tale

        Fantastics

    • Lit

    Photography

    • Word Games

     

     

    26 Nov 2022

     

     

    DPS Rohini

    Asmi Raheja
    Nihan Aggarwal

    Gia Roy
    Gauransh Bhabha

    Adhyan Negi
    Taaksh Bhagat

    III-B
    III-F

    X-B
    X-D

    VIII-B
    VIII-B

    II

     

    II

     

    II

    INTER DPS WESTERN VOCAL MUSIC FESTIVAL

    • WESTERN VOCAL MUSIC FESTIVAL

    16 Nov 2022

     

    Reyansh Munjal

    IX-B

    Second position

    SUSAN MARGARET JOSEPH DEBATE

    • Debate


    16 Nov 2022

    DPS Mathura Road

    Sia Bhat

    Ruhani Bakhru

    XII-B

    XII-E

    Second Runner’s Up

    Best
    Interjector

    ODYSSEY – A FESTIVAL OF INTER-SCHOOL COMPETITIONS

    • E-Card

    Making

    11 Nov 2022

    Modern Convent School, Dwarka

    Aadi Goel

    VI-D

    II

    INTER SCHOOL PSYCHOLOGY QUIZ

    • QUIZ

    06 NOV. 2022

    FORTIS HOSPITAL

    Aashna Taneja
    Jiya Satija
    Divyanshi Chauhan
    Aditi Prasad
    Dhruvika Sehrawat
    Kirti Prakash
    Anoushka Vashisth
    Avishi Kumar
    Nitya
    Falisha
    Nishtha Jain

    XII-G
    XII-G
    XI-A
    XI-H
    XI-H
    XI-H
    XI-H
    XI-H
    XI-G
    XI-A
    XI-A

     

    POSTCARDS FROM PARIS

    • Card Making

     

    15Oct2022

    DPS Bulandshahr

    Nityash Sood

    IV-A

    III

    MATRIX ECOMM ‘22

    • Matrix

    Mindcraft

     

    • Surprise
    • Tactus

    Grammar

     

     

    • Crash 

        Handles

     

    • Symposium

     

    • Triquetra

     

     

     

     

     

    08Oct 2022

     

     

     

     

     

    Mt. St. Mary’s,
    Delhi Cantt.

    Divyansh Khurana
    Vaibhav Singh
    Bhavye Pandey

    Yatharth Jain

    Yatharth Jain
    Rahul Ramdev
    Ashmit Singh
    ManavKalra
    GarvitSoni
    Vedant Khanna

    Raghav Grover
    Pranjal Solanki
    Anant Choudhary

    Prabhnoor Kaur
    Prahlad Malhotra

    Ashni Ahlawat

    XI-B
    XI-B
    XI-G

    XI-F

    XI-F
    XI-E
    XII-D
    XII-A
    XI-F
    XI-B

    XI-D
    X-A
    XI D

    XI-F
    XI-E

    IX-B

    III

     

    III

    II

     

     

     

    I

     

    I

     

    II

    Eco Fluence ‘22

    • Ecomania

     

    • Surprise

        Event

    12 Oct2022

    DPS
    Mathura Road

    Prahlad Malhotra

    Yatharth Jain

    XI-E

    XI-F

    III

    II

    ANNUAL INTER-DPS IT FESTIVAL 2022

    • Gaming

     

    • Decryptonite

     

     

    12 Oct2022

     

    DPS
    RK Puram

    Raghav Grover
    Rahul Ramdev

    Bhavye Pandey
    Vaibhav Singh

    XI-D
    XI-E

    XI-G
    XI-B

    I

     

    III
    V

    ARTHASHASTRAM – Inter-DPS Commerce Fest 2022

    • Corporate

        Conflux

     

    • Corporate

        Crossfire
    Debate

     

     

     

    30 Aug2022

     

     

    DPS
    Greater Noida

    Rashi Sinha
    Aayushi Pahwa
    Gauri Popli

    Ruhani Bakhru

     

    Nipun Talwar

    XII-F
    XII-F
    XI-F

    XII-E

     

    XI-F

    Best Research Team

     

    Best Speaker

     

    Second Runner’s Up Trophy

    XINO

    Execute.eXe (Programming)

    26th-27th August 2022

    Delhi Public School, Rohini

    Manan (XII-D), Vansh Sachdeva (XII-D)

    First Position

    Xquest(Cryptic Hunt)

     

    Bhavye Pandey (XI-G), Divyansh Khurana (XI-C), Vaibhav Singh (XI-B), Rahul Ramdev (XI-E), Taran Chadha (XII-E)

    First Position

    X-86 (Hardware)

     

    Manan (XII-D), Karmanya Bhalla (XII-D), Rahul Ramdev (XI-E)

    Third Position

    Unity.eXe(Game Dev)

     

    Raghav Grover (XI-D)

    Third Position

    Musical Shutter(Photography)

     

    Taran Chadha (XII-E)

    Third Position

    Xclusive (Surprise) 

     

    Taran Chadha (XII-E), Rahul Ramdev (XI-E)

    Third Position

    SYNTAX 6.1

    • Hackathon

    23 Aug 2022

    DPS
    Ìnt’l Saket

    Vansh Sachdeva

    XII-D

    I

    ANNUAL INTER-SCHOOL FEST: DPS DWARKA

    • Brand Mania

     

    • Mingle Nest

     

     

    • Corporate Symposium

    14 Aug 2022

    DPS Dwarka

    Naman Pandey
    Raunak

    Nipun Talwar
    Keshav Sethi
    Gauri Popli
    Kshitiz

    Gauri Popli
    Jiyati

    VIIII
    VIIII

    XI
    XI
    XI
    XI

     

    XI
    XI

    IIIrd POSITION

     

    IInd Position

     

     

    IInd Position

    ARYABHATTA GANIT CHALLENGE

    • Aryabhatta Ganit Challenge

    14 Aug 2022

    DPS Dwarka

    Parth Tomar
    Srijan Maiti
    Meher Gera

    X
    X
    IX

    ranked in top 100 selected in Delhi Region.

    BIZECO ‘22

    • Macquire

    07 Aug 2022

    DPS
    Rohini

    Rashi Sinha
    Aayushi Pahwa

    XII-F
    XII-F

    I

    MINET

    • Cross Word

     

    • Quiz

     

    • Crypt X

     

     

    01 & 02 Aug2022

     

     

    Mother’s Int’l School

    Divyansh Khurana

     

    Divyansh Khurana
    Bhavye Pandey

    School Team

    XI-B

     

    XI-B
    XI-G

     

    I

     

    III

     

    I

    BIZECO ‘22

    • Macquire

    07 Aug 2022

    DPS
    Rohini

    Rashi Sinha
    Aayushi Pahwa

    XII-F
    XII-F

    I

    MINET

    • Cross Word

     

    • Quiz

     

    • Crypt X

     

     

    01 & 02 Aug2022

     

     

    Mother’s Int’l School

    Divyansh Khurana

     

    Divyansh Khurana
    Bhavye Pandey

    School Team

    XI-B

     

    XI-B
    XI-G

     

    I

     

    III

     

    I

    ORDINATRIX

    CRYPT@TRIX

     

    01 Aug 2022

    Tagore International School,
    Paschimi Marg, Vasant Vihar, New Delhi

    Bhavye Pandey (XI-G)

    First Position

    GAME@TRIX

    Aryaman Agrrwal (XI-D)

    Third Position

    VORTEX

    • Crossword

    24 July 2022

    DPS
    Rohini

    Lalit Kumar
    Keshav Goel

    XII-C
    XII-C

    II

     

                                                                                 

    Exun 2021-22

    Date
    Venue
    Event Name
    Participants and Class/Section
    Position won
    Overall winners
    14th January to 21st January 2022 Delhi Public School, RK Puram 1) Sudocrypt (International
    Cryptic Hunt)
    Hitarth Khurana 2nd Position DPS DWARKA - Overall Runners up
      Tarush Sonakya 5th Position
    2) Designathon Inesh Tickoo, Gaurika Agarwal and Karitkay K Sharma 2nd Position
    3) Hardware Tarush Sonakya,Neel Lodha
    Tejas Anand, Karmanya Bhalla and Rahul Ramdev
    2nd Position
    4) Group Discussion Mehardeep Kaur 2nd Position
    5) SpaceTech Manan, Ayaan Choudhary, Anant Choudhury and Atharv Saxena 2nd Position
    6) Open Quiz Tarush Sonakya and Tejas Anand 1st Position
    7) DomainSquare+ Gaming Rahul Ramdev 1st Position
      Taran Chadha(Independent) 2nd Position
    8) Jr. Girls in Tech Ashni Ahlawat 1st Position
      Vidhi Thakur 2nd Position
    9) Locus Whole CORE Team 2nd Position

     

     

     

    WINNERS OF INTER DPS ANNUAL EVENTS (2021-22)

    Name of the Event

    Date

    Name of the Participant

    Class / Sec

    Prize won

    Department

    Language Festival 2022
    (DPS Rohini)

    18-12-2021

    Atharv Malik

    8-E

    First position in Story Telling “Mishmash”

    English

    Sanvi Sachdeva

    8-C

    Sejal Nair

    7-B

     

     

     

     

     

     

    Language Festival 2022
    (DPS R.K. Puram)

    28-01-2022

    Krishnuv Tarun Khattar

    9-C

    Second position in Sanskrit Patra Parichay

    Sanskrit

     

     

     

     

     

     

    Susan Margaret Joseph Husain Inter School Senior English Debate
    (DPS Mathura Road)

    28-01-2022

    Sia Bhatt

    11-B

    Best speaker

    English

    Gauri Gorse

    12-A

    Best Interjector
    Best Team

     

    DPS Dwarka won the Best Team Trophy

     

     

     

     

     

     

     

    India – Fest
    (DPS R.K. Puram)

    21-01-2022

    Teghnoor Singh

    8-D

    Second position in India of my dreams – Weave a story.

    English

    Sanvi Sachdeva

    8-C

     

     

     

     

     

     

    Korea Quiz 2021

    9-09-2021

    Divyansh Khurana

    10-D

    City Level Quiz -Winner

    -

     

     

     

     

     

     

    Art Poetica
    (R.K. Puram)

    28-12-2021

    Teghnoor Singh

    8-D

    Third position in  Poetry Writing “Poetic Silhouette”

    English

     

     

     

     

     

     

    Art Poetica
    (R.K. Puram)

    28-12-2021

    Samaira Malhotra

    8-D

    Second position in Limerick Writing  “Lime-In-Rhyme”

    English

     

     

     

     

     

     

    Harmony
    (DPS Vasant Kunj)

    21-01-2022

    Ariaana Barua

    6-F

    Second position in Western Art Folk

    Art Dept.

    Sejal Nair

    7-B

    Second position in Contemporary Dance.

    Dance Dept.

     

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    RAYUELA – Spanish Inter DPS Event

    • Best out of waste

    • Poetry Recitation & Dramatization

        

     


    • Adzap

        

    • Collage making

        

     

     

     

     

    23 Oct 2021

     

     

     

     

    DPS International, Saket

    Anukriti Singla

     

    Diya Singh
    Pavit Kaur
    Reina Pawa
    Pratham Sharma

     


    Sejal Nair
    Armaan Nagpal

     

    Samaesha Suman

    VIII

     

    V
    V
    VI
    VI

     


    VII


      X

     

     

    I

     


    II

     

     

     

    II

     

     
    III

     

     
    Sno
    Name of the Event
    Date
    Venue
    Event Name
    Participants and Class/Section
    Position won
    Overall winners
    1) Haywire 17-Jul-2021 Mount Carmel Dwarka 1)Valorant/Rocket league Rahul ramdev 10th-E 1s Position  
            2)Brawlhalla/Fortnite Vihaan Sarin 12-C 1s Position  
                   
    2) Robotronics 2021 20th July to
    29th July 2021
    Amity International School,
    Sector 46, Gurgaon
    1) Encryptid (Cryptic Hunt) Hitarth Khurana XII-D 1st Position DPS DWARKA - Overall Winners
      by Tech Syndicate     2) Surprise event Hitarth Khurana XII-D and Inesh Tickoo XII-C 1st Position  
            3) Designathon Inesh Tickoo XII-C, Adarsh Bhatt 11-D and
    Kartikay Sharma 12-C
    1st Position  
            4) Crossword Hitarth Khurana XII-D and Mehardeep Kaur 12-E 3rd Position  
                   
    4) soBig.s 12th - 20th
    August 2021
    Delhi Public School Vasant
    Kunj
    1) Techathlon Whole CORE Team 3rd Position DPS DWARKA - Overall
    Second Runners up
      by Code Warriors     2) Surprise  Hitarth Khurana XII-D, Mehardeep Kaur XII-E,
    Neel Lodha XII-C, Tarush Sonakya XII-C
    1st Position  
            3) Hardware Tarush Sonakya XII-C, Tejas Anand XII-C 1st Position  
            4) Designathon Adarsh Bhatt XI-D, Taran Chadha XI-E, Anant Choudhary X-D 3rd Position  
            5) Digital Art Adarsh Bhatt XI-D 3rd Position  
                   
    5)  Ignite 2021 10th-11th August
    2021
    GD Goenka Public School
    Rohini
           
            1) FIGHTON Manan 11-D
    Aviral Vishwakarma 12-C
    Third Position  
            2) RIVALEN VALORANT First team - Rahul Ramdev 10-E
    Neel Lodha 12-C
    Yatharth Jain 10-E
    Kush Kaushik 12-A
    Garvit Soni 10-B
    Third Position  
                   
    6)  Minet 2021 13th-16th August
    2021
    Mother's International
    School
    1) Design Inesh Tickoo XII-C
    Manan XI-D
    Gaurika Agarwal XI-H
    Jai Nanda IX-E
    First Position  DPS DWARKA - Overall Runners Up
            2) Pitching Inesh Tickoo XII-C
    JanmeJay Bakshi XII-F
    Third Position  
            3) Quiz Hitarth Khurana XII-D
    Mehardeep Kaur XII-E
    Third Position  
            4) Programming Neel Lodha XII-C
    Aviral Vishwakarma XII-C
    Second Position  
                   
    7) IT Fest 2nd-3rd
    September 2021
    DPS Greater
    Faridabad
    1) Brew the code Aviral Vishwakarma XII-C
    Manan XI-D
    Vansh Sachdeva XI-D
    Raghav Grover X-C
    Aviral Vishwakarma
    Second Position
    ---------------------------
    Manan
    Best Logic Award
     
                   
    8) .Createch  6th-13th
    September 2021
    Ryan International School
    Vasant Kunj
    1)Surprise (ShockD)  Tarush Sonakya and Neel Lodha 1st Position DPS DWARKA - OVERALL WINNERS
            2)Gaming (The loop)(Fortnite) Vihaan Sarin, Manav Kalra, Shubham Singh, Garvit Soni 2nd Position  
            3)Hackathon Neel Lodha, Gaurika Agarwal, Ayaan Choudhury 2nd Position  
            4)De-cryptX Hitarth Khurana 3rd Position  
            5)3D (D3signer) Anant Choudhary and Aryaman Aggrwal  2nd Position  
            6)Web Dev (Web Stars) Manan and Vansh Sachdeva 2nd Position  
            7)Audio Editing (Rock On) Divyansh Kumar Gautam 3rd Position  
            8)Movie Making (Movie Mania) Arnav Verma, Urvaksh Sachdeva, Pranjal Solanki 3rd Position  
            9)Meme Making (Pun;archy) Saatvik Sawarn, Aarush Bhattacharjee 2nd Position  
            10)Photography (Macro Snapper) Bhavi Khanna(9th-12th)
    Ashni Ahlawat(6th-8th)
    1st Position(Bhavi)
    2nd Position(Ashni)
     
                   
    9) CyferNode 2021 21st October and 22nd October Summer Fields School, Gurugram 1) Debate (GenXVoice) Pranjal Singh 3rd Position  
            2) Album Cover (CoverArt) Aryaman Aggrwal 2nd Position  
            3) Movie Making (Splendor Cut) Advitya Bhardwaj, Urvaksh Sachdeva, Arnav Verma, Shubham Singh 2nd Position  
            4) Gaming (Frolic Hub) Vaibhav Singh 1st Position  
            5) Programming (Mind Bogglers) Manan 1st Position  
                   
    10) Geek-a-Hertz 14th November to 17th November ST. MARK'S SR. SEC.
    PUBLIC SCHOOL
    MEERA BAGH
    1) Markians’ Gaming League
    (Gameplay)
    Arnav Verma and Dev Rathore 2nd Position  
            2) Design.apk (App Designing) Vansh Sachdeva and Adarsh Bhatt 1st Position  
            3) Binary Masters (Programming) Manan and Vansh Sachdeva 3rd Position  
                   
    11) Syntax 5.1 29th December DPS International 1) Syntax_Hackathon (Hackathon) Manan and Vansh Sachdeva 3rd Position  
            2) Syntax_Surprise (Surprise) Gaurika Agarwal and Taran Chadha 3rd Position  
            3) Syntax_Gaming (Gaming) Rahul Ramdev 1st Position  

     

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    MERAKI – an Inter School Performing Arts and literary Festival for Children with Special Needs

    • Collage- Making Kalarachna

    • Free Style Dance

        

    • Paper Bag Making Kalarachna

        

    • Spin A Tale Talentine

        

     

     

     

     

    22 Jan 2021

     

     

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Ishaana Singh

     


    Punarnava Sharma

     

     

    Nitya Minocha

     

     

    Aarav Mishra

    II-B

     


    IV-D

     

     

    IV-F

     

     

    V-G

    I

     


    III

     

     

    III

     

     

    III

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    CODE WARS 2020

    • Design

         

    Oct 2020

    DPS Vasant Kunj

    Inesh Tickoo
    Kartikay Sharma

    XI
    XI

    III

    NSUT PRESIDENTIAL DEBATE

    • Debate

         

    01 Nov 2020

    NSUT,
    Dwarka

    Jai Sachdeva
    Bhavya Minocha

    XI-E
    XI-E

    Winners

    EXUN 2020 – Overall Winners

    • Sudocrypt (Int’l Hunt)

       

    • Surprise

     


    • Spacetech

     

    • Turing Test

     

     

    Nov 2020

     

     

    DPS
    RK Puram

    Hitharth Khurana
    Shobhit Rathi

     

    Alankrita Ghosh
    Hitharth Khurana

     

    Shagun Yadav
    Inesh Tickoo
    Ansh Talwar

    Neel Lodha

    XI
    XII

     

    XII
    XI

     

    XI
    XI
    XI

    XI

    III
    V

     


    II

     

    I

     

    III

    INDIA’S INTERNATIONAL MOVEMENT TO UNITED NATIONS

    • Movement

         

     

    28 Nov 2020

     

    United Nations

    Hridi Kalra

    Manan Sehgal

    Ila Sharma

    Kartik Dudlani

    XII-G

    XI-F

    XI-H

    XII-F

    Head Delegate

    Verbal Mention

    Honorary Mention

    Best Delegate

    ART POETICA

    • Lime-a-Rhyme 

    22 Dec 2020

    DPS
    RK Puram

    Teghnoor Singh

    VII-D

    II

    ECHOES-NAAD NINAAD – NATIONAL INTER-SCHOOL MUSIC COMPETITION 

    • Solo Indian Instrumental
    • Solo Western Instrumental

         

     

    29 & 30
    Jan 2021

     

    DPS
    RK Puram

    Ronojit Majumdar

     

    Ammie Arora

    VII-E

     

    VII-C

    I
    (Played Sarod)

    I
    (Played Piano)

    ENGLISH POEM RECITATION COMPETITION 

    • New hopes, New horizons

       

    03 Feb
    2021

    Ryan Int’l School, Vasant Kunj

    Sejal Nair

    VI-B

    III

    ALL INDIA ESSAY WRITING COMPETITION 

    • Write-A-Thon     

    Entries were to be mailed before 10 Feb 2021

    Computer Science Society of St. Stephen’s College

    Shagun Yadav

    XI-C

    I

    THEATRON – INTER SCHOOL COMPETITION 

    • Dance Drama

       

    10 Feb
    2021

    DPS
    RK Puram

    Suhani Anand

    XII

    II

    HALOCRYPT

    • Halocrypt

         

    April 2021

    DPS Indore, (M.P.)

    Hitharth Khurana
    Shobhit Rathi

    XI
    XII

    7th out of 1967
    11th out of 1967

    ODYSSEY

    • Cryptic Hunt    

    April 2021

    DPS Noida

    Hitharth Khurana

    XI

    III

    CRYPTECO

    • Cryptic Hunt

         

    May 2021

    DPS Rohini

    Hitharth Khurana
    Swyam Gupta

    XI
    XI

    I
    II

    HERITAGE ART AND CULTURAL FEST - National Inter School Classical Dance Competition

    • Bharatnatyam Dance 

    28 May 2021

    Online Competition

    Navya Sardana

    X

    V

     

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    ARTHASHASTRA & COM FEST

    • Stock War

     

    • Bid, Buy, Make

        

     

     

    02 Aug 2019

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Shaurya Palit
    Pranav Jain

    Suhani Rakheja
    Madhur P. Singh
    Saksham Trikha
    Bhavya Jagadishwar

    XII F
    XII G

    XII A
    XII C
    XII C
    XII I

    II

     

    II

     

    CODE WARS ‘19

    • Programming

     

    • Techlathon

     

     

     

    • Group Discussion

     

     

     

    08 & 09 Aug 2019

     

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Abhigya Anand

    Shobhit Rathi
    Abhigya Anand
    Hitharth Khurana
    Raghav Puri
    Alankrita Ghosh
    Tarush Sonakya
    Khush Malik

     

    Navneet Arora

    XII C

    XI C
    XII C
    X E
    XII D
    XI C
    X C
    XII C

     

    XII G

    I

    III

     

     

     

     

    III

    ENSHIP 2019 – Overall Trophy

    • Business Quiz
    • Ad-Making

    • Surprise Event

     

     

     

    10 Aug 2019

     

     

    DPS RK Puram

    Sidhya Tikku
    Yash Kapoor

    Inesh Tikku

     

    Saksham Trikha
    Pulkit Sehgal

    XII E
    XII E

    X A

     

    XII C
    XII G

    II


    II

     

    II

    THE DELHI MODEL UNITED NATIONS CONFERENCE 2019

    • MUN

          

     

     

     

     

    10 & 11 Aug 2019

     

     

     

    DU, North Campus

    Akshay Bhatia
    Arshia Anand

    Hridi Kalra
    Sia Bhatt
    Bhavi Khanna
    Spriha Jha
    Darsheen Chona

    Jaanvi Kaila
    Nalen Dutt

    XI F
    IX E

    XI G
    IX F
    IX E
    XII H
    XI E

    XI E
    IX F

    High Commendation

     

    Special Mention

     

     

    Verbal Mention

    INAUGURATION CEREMONY OF KOREA-INDIA FRIENDSHIP ART EXHIBITION

    • Exhibition

     

     

     

     

    14 Aug 2019

     

    National Gallery of Modern Art Jaipur House, New Delhi

    Ananya Shukla

    Ayush Dash

    Vansh Negi

    Ileanna Barua

    XI C

    XI G

    V A

    III A

    III (`5000) + Trophy

    Special Prize (`2000)

    Special Prize (`1000)

    Special Prize (`1000)

    ECOMM MATRIX SYMPOSIUM

    • Pitch Perfect

     

    • Quizzard

    • Gaming

     

     

    17 Aug 2019

     

     

    Mount St. Mary’s School, Delhi Cantt.

    Riti Roy
    Aryan Vij

    Alankrita Ghosh Shobhit Rathi
    Atharv Sinha

    Shobhit Rathi

    XI E
    XI E

    XI C
    XI C
    XI C

    XI C

    I

     

    II


    III

    ECOMM MATRIX SYMPOSIUM

    • Programming

            

    17 Aug 2019

    Mount St. Mary’s School, Delhi Cantt.

    Sanaka Banerjee
    Kartikay Nautiyal

    XI C
    XI C

    III

    MINET X 2019

    • Robowars

        

    21 Aug 2019

    Mother’s International School, Sri Aurobindo Marg

    Animesh Sobti
    Vedant Arora

    IX D
    IX B

    III

    PRODIGY–XIII

    • Quiz

        

    03 & 04 Oct 2019

    Shaheed Sukhdev College of Business Studies, Rohini

    Akshat Mahajan
    Eshaan Yadav

    XI E
    XI E

    I

    INTER SCHOOL GERMAN LANGUAGE FESTIVAL

    • German Sports Quiz
    • Chess Competition 

     

    19 Oct 2019

     

    DPS Gurgaon

    Rishit Khanna

     

    Naman Chadha

    VIII D

     

    VIII D

    I

     

    III

    FRESCO FEST 2019

    • My Portrait of Gandhi

    08 Nov 2019

    DPS Noida

    Saumya Bora

    IV A

    III

    VANIJYA 19’ – Annual Inter DPS Commerce Festival – Overall Winners

    • Spotlight

     

    • Freakonomics

     

    • Bizmania

    • Juggernaut


    • Mergenture

     

     

     

    15 & 16 Nov 2019

     

     

     

    DPS Chandigarh

    Saksham Trikha
    Bhavya Jagadishwar


    Japlin Arora
    Akshay Bhatia

    Pulkit Sehgal
    Akshat Mahajan

    Arunima Marwaha
    Riti Roy

    Shaurya Palit

    XII C
    XII I

    XII G
    XI F

    XII G
    XI E

    XII G
    XI E


    XII F

    I


    III

     

    I

    III

     

    I

    ART POETICA

    • Lyrical Canvas

    23 Nov 2019

    DPS RK Puram

    Ananya Shukla

    XI C

    I (in 2nd category)

    INDIA FEST ‘19

    • India Quiz
    • “Express”… Through Wall Art

     

     

    14 Dec 2019

     

     

    DPS RK Puram

    Ayush Singh Dahiya
    Ayush Dash

    Aayushi Pahwa
    Bhavika Rathore

    XI H
    XI G

    IX A
    IX A

    II

     

    III

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    INNOVATIONS–Inter School Science Fest : Overall Runner’s Up Trophy

    • Robo Wars

    • Launching Rocket
    • Playing with Apparatus   

     

     

    26 April 2019

     

     

    DPS International Saket

    Vedant Arora
    Pritish Arora

    Vanya Sikka
    Manya Sharma

    Kartik Gulia
    Chhavi Malhotra

    IX B
    IX D

    IX D
    IX D

    X C
    X C

    III


    II


    II

    THE QUEST – SPEAKING STROKES

    • Poster Making

    29 April 2019

    The Air Force School, Subroto Park

    Ragini Narang
    Ananya Shukla

    XI A
    XI C

    I

    DAYS OF RUSSIAN LANGUAGE & CULTURE

    • Dance Competition


        

    • Group Song Competition

        

     

     

    • Costume Competition

    • Poetry Recitation

     

    • Poetry Recitation

    • Quiz on Russia

        

     

     

    • Russian Language Olympiad

        

     

    • Painting Competition

        

    • Russian Essay Writing

        

    • Translation  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    05 Feb 2019

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Russian Cultural Centre, Embassy of Russian Federation

    Gauri Gorsi
    Paridhi Rawat
    Chhavi Malhotra
    Tania Yadav
    Samesha Suman

    Satyakam Gupta
    Shreya Sharma
    Jia Sharma
    Snavya Jain
    Rasika Konsam
    Kanak Gupta
    Kovidha Punj
    Anvika Hooda

    Shaurya Sharma

     

    Ishaan Rawat
    Aarav
    Jahnavi Sehra
    Arjun Rohilla
    Aditya Gupta

    Rishita Sehrawat

     

    Yash Mehan
    Chaitanya
    J. Anushreya
    Sarvpreet
    Pratyaksh
    Surya Gupta
    Shreya Sharma

    Yash Mehan
    Chaitanya
    J. Anushreya
    Sarvpreet
    Pratyaksh
    Surya Gupta
    Shreya Sharma
    Tania Yadav

     

    Purva Tushir

     

    J. Anushreya
    Pratyaksh
    Tania Yadav

     

    Yash Mehan
    Tania Yadav

    IX A
    IX D
    IX C
    IX D
    VII D

    VI D
    IX D
    VI E
    VI B
    VI A
    VI A
    VI B
    VI B

    VI E

     

    V D
    V D
    V D
    V D
    V D

    V D

     

    XI D
    XI G
    X E
    X E
    IX D
    XI E
    IX D

    XI D
    XI G
    X E
    X E
    IX D
    XI E
    IX D
    IX D

     

    XI I

     

    X E
    IX D
    IX D

     

    XI D
    IX D

    II

     

     

    I

     

     

     


    I

     

    II

     

     

    III

     

    I

     

     

     

    I

     

     

     

     

    I

     


    I
    II
    III

     

    II
    III

    INTERNATIONAL ECONOMICS OLYMPIAD

    • IEO Round -I       

    15 May 2019

    DPS Dwarka

    Navneet Arora

    XII G

    One of the students selected All over India for Round -II

    HAYWIRE – Overall Winners

    • Cryptic Hunt

     

    • Robo Soccer

     

    • Tech Quiz


    • Computer Programming

    •     Junior Techies

     

     

     

     

    19 July 2019

     

     

     

     

    Mount Carmel School, Dwarka

    Hitarth Khurana

     

    Parv Narang
    Vivyaan Dogra

     

    Hitarth Khurana
    Tarush Sanakya

    Abhigya Anand
    Kartik Gulia

    Divyansh Khurana
    Aryaman Aggarwal

    X E
    IX D


    X A
    XII C

     

    X E
    X C

    XII C
    X C

    VIII D
    VIII D

    I

     

    II

     

    III

     

    II

     

    III

    THEATRON

    • Bolt from the Blue

    20 July 2019

    DPS RK Puram

    Japlin Arora
    Saksham Trikha

    XII G
    XII C

    III

    XINO & BIZECO – Overall Runners up

    • Hackathon

     

     

     

    • Photography
    • Group Discussion

        

    • Programming

           


    • Quiz

    • Open Source Marathon
    • BIZECO [End Game Pvt. Ltd.]

     

     

     

     

     

     

    20 July 2019

     

     

     

     

     

     

    DPS Rohini

    Raghav Puri
    Sanya Verma
    Tapish Golcha
    Tarush Sanakya
    Shaurya Nathan

     

    Saarthak Nand

    Navneet Arora

     

    Abhigya Anand

     

     

    Sidhya Tikku
    Yash Kapoor

    Sanya Verma

     

    Pulkit Sehgal
    Navneet Arora

    XII D
    XII D
    XII G
    X C
    XII E

     

    XII G

    XII G

     

    XII C

     

     

    XII E
    XII E

    XII D

     

    XII G
    XII G

    III

     

     

     

    III

    III

     

    II

     

     

    III


    II

     

    I

    BYTE IT – ‘ROBOTICS’

    • Cryptic BYTE CTF     
    • Robotics

       

     

    24 & 25 July 2019

     

    Bal Bharati Public School, Pitampura

    Tarush Sonakya

     

    Arnav Batra
    Shounak Dua

    X C

     

    X E
    X A

    II

     

    II

    ATAL TINKER FEST

    • Atal Tinker Fest

    27 July 2019

    DPS Mathura Road

    Arsh Handa
    Pritish Arora

    VIII B
    IX D

    Best Presentation

     

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    MATRIX ECOMM 2018

    • Quizzard

            

     

    • Matrix

         Mindcraft

     

    • Brand Ad

        

     

     

     

    18 Aug 2018

     

     

     

    DPS Gurgaon, Haryana

    Jotsaroop Singh
    Arnav Mittal
    Divyaspandan Misra

    Pushkal Sethi
    Pallav Arora

    Japlin Arora
    Bhavya Jagdishwar
    Saksham Trikha
    Shivansh Anand
    Rayan Sinha
    Anant Khanna

    XII G
    XII G
    XII C

     

    XII F
    XII D

    XI G
    XI I
    XI C
    XII F
    XII F
    XII F

    I

     

     

    II

     

    I

    THEATRON – THIRST FOR THEATRE

    • Mono Act

     

    • Ad Act

          

     

     

    25 Aug 2018

     

     

    DPS RK Puram

    Alankrita Ghosh

    Pallav Arora
    Garv Taneja
    Tanisha Nair
    Bhavya Jagdishwar
    Saksham Trikha

    X B

    XII D
    XI H
    XI G
    XI H
    XI C

    III

    I

    ZONAL BADMINTON TOURNAMENT

    • Badminton

         Sr. Boys

     

    13-16 Aug 2018

     

    Pragati Public School, Dwarka

    Nalin Lodha
    Varun Sharma
    Sidhant Lohchab
    Rahul Rawat
    Sahil Arya

    XI F
    XI E
    XII H
    XII H
    XII D

    III

     

    CODE WARS – Computer Event

    • Group

         Discussion

    • Creative

     

     

    • Techathlon
    • Surprise

         Event

         

     

     

     

    30-31 Aug 2018

     

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Harshit Bhasin

     

    Shaurya Nathan
    Raghav Puri
    Tapish Golcha

     

    Jyotsaroop Singh
    Rushil Guliyani

    XII A

     

    XI F
    XI D
    XI G

     

    XII G
    XII G

    I

     

    I

     

    II

    III

     

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    E-COMMERCE PARV – INTER SCHOOL COMMERCE FESTIVAL

    • Bulls & Bears
      (Mock Stock)
    • Treasure Hunt
    • E-Meganomics

        

     

     

    04 Aug 2018

     

     

    DPS Gurgaon, Haryana

    Udit Goel
    Brinda Gupta

     

    Pallav Arora
    Pushkal Sethi

    Vedant Madan
    Raghav Puri

    XII G
    XII F

     

    XII D
    XII F

    XII B
    XI C

    I

     

    I

     

    I

    MINET X

     

    • Design      Pitching

     

    09 Aug 2018

    Mother’s International School,
    New Delhi

     

    Shaurya Nathan

     

    XI E

     

    III

    INTER SCHOOL LANGUAGE FESTIVAL

     

    • Show & Tell
    • Poetry      Recitation

     

     

    11 Aug 2018

     

     

    DPS RK Puram

     

    Adhyaa Malik

    Arshia Anand

     

    VIII E

    VIII E

     

    I

    I

    INTER SCHOOL QUIZ

     

    • Quiz

     

    11 Aug 2018

     

    DPS RK Puram

    Siddhaarth Sharma
    Abhay Setia
    Aayush Sinha

    IX E
    XI B
    XI C

     

    III

     

    BHASHA SANGAM – KAHANI NATYA-MANCHAN

    • Kahani Natya -Manchan

     

     

     

     

    • Kavita Paath      (Kanishtha 
      Varg)

     

     

     

    11 Aug 2018

     

     

     

    DPS RK Puram

    Baani Chhibar
    Bhavya Minocha
    Nipun Talwar
    Ishan Sajnani
    Aniket Malik
    Pritish Arora
    Abhinav Diwakar
    Saksham Trikha
    Anika Sharma
    Japlin Arora

    Anushka Vashishth

    XI A
    IX A
    VII C
    IX C
    IX C
    VIII D
    IX E
    XI C
    XI G
    XI G

    VII C

    II

     

     

     

     

     

    II

     

    ESYA 2018

    • Design &

         Hack-a-thon

    17 & 18 Aug 2018

    IIIT Delhi

    Sidhya Tikku
    Shaurya Nathan
    Tapish Golcha

    XI E
    XI E
    XI G

    I
    `15,000/- cash & Softwares worth `4 Lakh

    MATRIX ECOMM 2018

    • Quizzard

            

     

    • Matrix

         Mindcraft

     

    • Brand Ad

        

     

     

     

    18 Aug 2018

     

     

     

    DPS Gurgaon, Haryana

    Jotsaroop Singh
    Arnav Mittal
    Divyaspandan Misra

    Pushkal Sethi
    Pallav Arora

    Japlin Arora
    Bhavya Jagdishwar
    Saksham Trikha
    Shivansh Anand
    Rayan Sinha
    Anant Khanna

    XII G
    XII G
    XII C

     

    XII F
    XII D

    XI G
    XI I
    XI C
    XII F
    XII F
    XII F

    I

     

     

    II

     

    I

    THEATRON – THIRST FOR THEATRE

    • Mono Act

     

    • Ad Act

         

     

     

    25 Aug 2018

     

     

    DPS RK Puram

    Alankrita Ghosh

    Pallav Arora
    Garv Taneja
    Tanisha Nair
    Bhavya Jagdishwar
    Saksham Trikha

    X B

    XII D
    XI H
    XI G
    XI H
    XI C

    III

    I

     

     

     

     

     

     

     

    CODE WARS – Computer Event

    • Group

         Discussion

    • Creative

     

     

    • Techathlon
    • Surprise

         Event

     

     

     

    30-31 Aug 2018

     

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Harshit Bhasin

     

    Shaurya Nathan
    Raghav Puri
    Tapish Golcha

    Team Event

    Jyotsaroop Singh
    Rushil Guliyani

    XII A

     

    XI F
    XI D
    XI G

     

    XII G
    XII G

    I

     

    I

     

    II

    III

    COMASTITVA 2018

    • Ad-Mad

                 

    06 Oct 2018

    DPS RK Puram

    Tapish Golcha
    Raghav Puri

    XI G
    XI D

    II

    DYNAMIX

    • Blogging

     

    • AV
    • X-Venture

     

    • Robo Wars

     

    • AV
    • X-Venture

     

     

     

    10 Oct 2018

     

     

     

    Ramjas School RK Puram

    Navneet Arora

    Tapish Golcha

    Saksham Trikha

     

    Arnav Batra
    Parv Narang

    Vinayak Majhi

    Kunal Bhatia

    XI G

    XI G

    XI C

     

    IX E
    IX A

    XI D

    XI D

    I

    I

    III

     

    II

     

    I

    III

    ECO FEST 2018

    • Cross Fire

     

    • Dream

         Merger

     

    10 Oct 2018

     

    DPS Mathura Road

    Chiranjeev Singh Marwaha

    Tapish Golcha
    Arunima Marwaha

    XII B

    XI G
    XI G

    I

    II

    VANIJYA 18’ – Annual Inter DPS Commerce Festival – Overall Winners

    • Juggernaut

     

    • Pandora’s

         Box

    • Micro Tales

     

    • Diggerati

     

    • Jingle

         Making

     

     

     

     

    12 & 13 Oct 2018

     

     

     

     

    DPS Chandigarh

    Vedant Madan

    Janvi Marwah
    Pallav Arora

    Chiranjeev Singh Marwaha
    Brinda Gupta

    Raghav Puri
    Shaurya Nathan

    Shivansh Anand
    Pragun Handa

    XII

    XII G
    XII

    XII B

    XII

    XII
    XII

    XII
    XII

    III

    III

     

    III

     

    III

     

    I

    EXUN 2018 – Overall 2nd Runner Up

    • Group

         Discussion

    • Space Tech

     

     

    • Build

     

    • Surprise

     

     

     

     

    27 & 28 Oct 2018

     

     

     

     

    DPS RK Puram

    Harshit Bhasin

     

    Harshit Bhasin
    Raghav Puri
    Aayush Sinha
    Gunbir Singh

    Raghav Puri
    Shaurya Nathan
    Tapish Golcha
    Gunbir Singh

    Jotsaroop Singh
    Shivansh Anand

    XII A

     

    XII A
    XI C
    XI C
    IX C

    XI C
    XI E
    XI G
    IX C

    XII G
    XII F

    I

     

    I

     

     

    III

     

    I

    44th AMALA CHATTERJEE MEMORIAL ENGLISH DEBATE

    • Debate

                 

    02 Nov 2018

    DPS Mathura Road

    Samridhi Singh

    VIII C

    III
    Speaker (Individual)

    nCrypt

    • Robo Wars

     

    • Ardunio

     

    • Surprise

     

    • Group

        Discussion

     

     

     

    16 Nov 2018

     

     

     

    DPS Sushant Lok

    Arnav Batra
    Parv Narang

    Nipun Gupta
    Saksham Trikha

    Angad Chawla
    Nipun Gupta

    Navneet Arora

    IX E
    IX A

    XI C
    XI C

    IX E
    XI C

    XI G

    II

     

    II

    III

     

    III

    NIHON NO KAORI

    • Rakugo

     

    • Kabuki

     

     

    • Gundoku

     

     

    • Street Market

         Display

     

    • Envelope

         Making

     

    • Haiku

     

     

     

     

     

    01 Dec 2018

     

     

     

     

     

    DPS Rohini

    Neehra Sharma

    Ananya Arora
    Charvee Sethi
    Bhumika Behal
    Reneysha Grover

    Anika Kohli
    Riddhima Joshi
    Satyakam Joshi
    Aishna Jaiswal

    Sabhya Gulati
    Simran Seth
    Tora Sharma
    Animesh Sobti

    Kabir
    Mamaljeet Singh

    Ananya Sharma
    Krishna Mahajan

    VIII D

    IX E
    IX E
    VIII D
    VIII D

    VII E
    VII E
    VI D
    VII E

    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D

    V B
    V B

    VIII D
    VIII D

    II

    I

     

     

    I

     

     

    I

     

     

    II

     

    III

    GUNDOKU

    • Gundoku

     

     

     

     

     

     

    14 Dec 2018

     

     

     

     

     

    Bluebells Intl. School, Kailash Colony

    Aabriti Chakravarty
    Ananya Arora
    Taniha Bhutani
    Abhinav Raj
    Ananya Sharma
    Apoorv Rai
    Advay Kaushik
    Manav Kalra
    Neehra Sharma
    Vanya Kumar
    Gurnoor Singh
    Sachit Sharma
    Ganya Anand
    Sabhya Gulati
    Manya Sharma
    Simran Seth
    Sanya Prasher
    Gaurika Agarwal
    Bhumika Behal
    Tora Sharma

    IX E
    IX E
    IX E
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D
    VIII D

    II

         KALEIDOSCOPE

    • Bolbala –

         Short Story
    Writing)

    21 Dec 2018

    DPS Rohini

    Yashashvi Tickoo

    XI I

    I

     

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    UNQUESTIONABLE MODERN 2017

    • Inter School Quiz Competition

     

    03May 2017

    Modern School, Barakhamba Road

    Shivansh Anand
    Nikunj Saraff

    XIF
    XIIG

    Audience Prize

    MYRIAD MANIFESTATIONS

    • Wiz Quiz

     

    • The Literary Quiz

     

    05May 2017

     

    DPS Greater Noida

    Alankrita Ghosh

    Angad Chawla
    Ruhani Bhakru

    IX B

    VIII E
    VII C

    III

    III

    CYCLOTRON 2017

     

    • Mechatronics

     

    12May 2017

    Modern School, Barakhamba Road

    Arnav Kumar
    Shruti Arora
    Shivansh Anand

    XII D
    XII C
    XI H

    I

    ZONAL COMPETITIONS

    • English Declamation (Sr. Boys)

     

    12July 2017

    Paramount Intl. School, Dwarka

    Shivansh Anand

    XI F

    II

    • English Poem Recitation (Sr. Girls)

     

    15July 2017

     

    I.T.L. Public School, Dwarka

     

    Anjali Singh

     

    XI F

     

    III

    • English Extempore (Sr. Boys)

     

    • Hindi Extempore (Jr. Girls)

     

     

    19July 2017

     

    N.K. Bagrodia Public School, Dwarka

    Shivansh Anand

     

    Shagun Yadav

    XI F

     

     

    VIII A

    II

     

    III

    • Hindi Essay Writing (Jr. Girls)

     

    13 July 2017

    Govt. Co-Ed. Sr. Sec. School, Sec-6, Dwarka

     

    Vaidehi Jha

     

    VIII A

     

    II

     

    • Poster Making Comp. (Sr. Boys)

     

    18 July 2017

    Govt. Co-Ed. Sr. Sec. School, Sec-6, Dwarka

     

    Aman Priyadarshi

     

    XI C

     

    III

    MY CITY, MY HERITAGE

    • Essay Writing Competition

     

    07July 2017

    INTACH, Lodhi Estate

     

    Upasana Tiwari

     

    X F

     

    National Winner

    KALEIDOSCOPE 2017

    • Vivechan Eng. Debate

     

    • Jagrit (Video

    Interpretation

     

    22July 2017

     

    DPS Rohini

    Khushi Arora

     

    Palaaksha Kandhari

    IX A

     

    XI G

    II

     

    I

    SWARANJALI – Zonal Inter DPS Hindustani Vocal Music Festival

     

     

    • Group Song Competition

     

     

    15July 2017

     

     

    DPS Dwarka

    Ashlesha Bhavsar
    Aabriti Chakravarty
    Chhavi Malhotra
    Gunbir Singh
    Sharanya Sukesh
    Rupal Singh
    Aayush Anand
    Jaya Arya

    VI C
    VIII E
    VIII C
    VIII C
    IX C
    XI A
    XI A
    XI B

     

     

    II

    INTER DPS NATIONAL INFORMATION TECHNOLOGY FESTIVAL

    • Decryptonite

    29 July 2017

    DPS R.K. Puram

    Jotsaroop Singh
    Yogesh Aggarwal

    XI G
    XII C

    Rank 13
    Rank 14

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    LUMINARIUM 2017 – An Inter School English Literature Festival

    • Sympathy

    with the Devil

     

     

     

    • Tattle Tale

     

     

     

    • Muddlesome

    Meddlesome

     

     

     

    • Fab Fable

     

    • La La Land

     

    • Socratic

    Seminar

    • Photofit

     

    • Idiomsyncratic
    • I am a Bard!

     

    • Hand it Out!
    • Coffee Table

    Book

     

     

     

     

     

     

     

     

    03 & 04 Aug 2017

     

     

     

     

     

     

     

     

    DPS Dwarka

    Anusha Yadav
    Mehak Ramdev
    Pushkal Sethi
    Arjun Sadana
    Anant Khanna
    Jotsaroop Singh
    Harshit Bhasin
    Anjali Singh

    Anika Kohli
    Ananaya Kanwar
    Shourya Rai
    Nipun Talwar
    Samaesha Suman
    Adya Gulati

    Vaidehi Jha
    Kaustav Sharma
    Swar Singh Yadav
    Janmejay Bakshi
    Ansh Talwar
    Angad Chawla
    Aryan Bhatta\
    Hitharth Khurana

    Palaaksha Kandhari
    Yamika Gandhi

    Anaanya Mago
    Shivansh Anand
    Anoushka Roy
    Vedant Madan

    Amogh Mendiratta

    Anusha Sehra

    Navya Jain

    Adit Sahni
    Kabir Singh

    Atreyi Shukla
    Tushita Pushkarna

    XI B
    XI F
    XI F
    XI A
    XI F
    XI G
    XI A
    XI F

    VI E
    VI A
    VI C
    VI C
    VI D
    VI D

    VIII A
    VIII A
    VIII B
    VIII B
    VIII C
    VIII E
    VIII E
    VIII E

    XI G
    XI D

    XI H
    XI F
    XI G
    XI B

    V C

    V C

    V E

    IV B
    IV B

    V B
    V B

    II

     

     

     

     

    II

     

     

     

    II

     

     

     

     

    II

     

    I

     

    III

    I

    I

    II

    I

     

    I

     

    VORTEX – Inter School Mathematics Competition

    • Problem Solving

     

    • Quiz

     

    • Algorithmics

     

    • Math-A-Thon

     

     

     

    03 Aug 2017

     

     

     

    DPS Rohini

    Pratyush Aggarwal
    Samanyu Mahajan

    Gauri Batra
    Samanyu Mahajan

    Yash Mehan
    Yogesh Aggarwal

    Kartik Gulia
    Ayan Mahajan

    XII C
    XI E

    XII C
    XI E

    X F
    XII C

    I

     

    II

     

    I

     

    III

    ENSHIP 2017

    • Surprise

    Event

    05Aug 2017

    DPS RK Puram

    Shivansh Anand

    XI F

    II

    MINET 2017

    • Programming

     

    • Surprise

    Event

     

    17& 18 Aug 2017

    Mother’s International School, Aurobindo Marg

    Yogesh Aggarwal
    Yash Mehan

    Jaskirat Gujral
    Gauri Batra

    XII C
    X F

    XII B
    XII C

    II

     

    III

    ARTHA CON 2017

    • Stock War

    18Aug 2017

    DPS Vasant Kunj

    Sparsh Sehgal
    Udit Goel

    XII F
    XI G

    I

    ZONAL COMPETITIONS

    • Light Solo Singing Competition

     

    29Aug 2017

    N.K. Bagrodia School, Dwarka

    Akanksha Bhavsar

     

    XII D

    II

    • Classical Dance Competition

     

    06Sep 2017

    I.T.L. Public School, Dwarka

    Ananya Kurup

    IX A

    II

     

    MATRIX 2017

    • Brand AD

     

     

     

    • Programming

     

    • Real the Unreal

     

    • Synchronous
    • Quiz

     

    • Gaming

     

     

     

     

     

    19Aug 2017

     

     

     

     

     

    Mount St. Mary’s School, Delhi Cantt.

    Alpana Sharma
    Sarthak Jaitley
    Janvi Marwah
    Shivansh Anand
    Vanditaa Sethi
    Anant Khanna

    Yogesh Aggarwal
    Abhigya Anand

    Surmayi Khatana
    Bhashi Verma

    Tanvish Jha
    Sidhya Tickoo

    Arnav Mittal
    Nikunj Saraff

    Rushil Guliyani
    Shobhit Rathi

    XII F
    XII F
    XI G
    XI F
    XII G
    XI F

    XII C
    X D

    XII H
    XII F

    XII D
    X F

    XI G
    XII G

    XI G
    IX B

    I
    and Shivansh Anand was adjudged Best Actor

     

     

    I

     

    I

     

    II

     

    III

     

    III

    E-COMM PARV (Won the Rolling Trophy)

    • Inquiztive

     

    • Ad Mad

    Tell to Sell

     

     

    • Mock Stock

     

    • Meri Aawaz Suno

     

     

     

     

     

     

    05Oct 2017

     

     

     

     

     

    DPS Gurgaon

    Arnav Mittal
    Ekansh Gupta

    Shivansh Anand
    Harivansh Gahlot
    Soumya Rathi
    Satvik Bhasin
    Guneesha Malik

    Udit Goel
    Vedant Madan

    Alpana Sharma
    Sarthak Jaitley
    Yuvan Kumar
    Rayan Sinha
    Anant Khanna
    Dhruv Mehta
    Srishti Nagpal
    Janvi Marwah
    Michelle Guliyani
    Shreya Arora

    XI G
    XII G

    XI F
    XI G
    XII H
    XII G
    XII G

    XI G
    XI B

    XII F
    XII F
    XII G
    XI F
    XI F
    XI H
    XI G
    XI G
    XI G
    XII G

    II

     

    I

     

     

    II

     

    II

    JAPANESE CHORAL RECITATION

     

     

     

    • Choral

    Recitation

     

     

     

     

    13Oct 2017

     

     

    Tagore International School, Vasant Kunj

    Suhhani Anand
    Ankita Das
    Abriti Chakravarty
    Ananya Arora
    Charvi Sethi
    Ritwik Sharma
    Aaradhaya Sharma
    Mridul Sahu
    Arnav Batra
    Siddhaarth Sharma
    Aryan Bhat

    IX C
    VIII E
    VIII E
    VIII B
    VIII E
    VIII E
    VIII E
    VIII E
    VIII E
    VIII E
    VIII E

     

     

     

    I

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    GRAND FINALE – WORD PRO 2017

    • Word Pro

         Finale

    11Nov 2017

    DDU College Auditorium, Dwarka

    Hitharth Khurana

    VIII E

    Medal + Certificate + Stationary Set – Super ‘6 Finalist

    NCRYPT ‘17

    • A.V. Editing

     

    • Game

         Development

     

     

    15 Nov 2017

     

    DPS Sushant Lok, Gurgaon

    Tapish Golcha
    Rishabh Pandey

    Prabhav Chopra
    Aditya Rathore

    X D
    XII D

    XI D
    XII D

    II

     

    III

    Go to Goethe

    • Comic Strip

    erstellen

     

    22Nov 2017

    Max Mueller Bhavan, New Delhi

    Neel Kapoor
    Iresh Bajaj
    Kushagra Anand
    Hitharth Khurana
    Angad Chawla

    VIII E
    VIII E
    VIII E
    VIII E
    VIII E

    II

    EXUN ‘2017 – Overall 1st Runners Up

    • Junior Quiz

     

    • Group Discussion
    • Digital Imaging

     

    • Build Pitching
    • Web Development

     

    • A.V. Editing
    • Senior Quiz

     

    • Hardware

     

    • Competitive Programming
    • Robo Wars

     

     

     

     

     

     

     

    25 & 26
    Nov 2017

     

     

     

     

    DPS RK Puram

    Angad Chawla
    Sidhya Tikku

    Harshit Bhasin

     

    Raghav Puri

     

    Tanvish Jha

     

    Tanvish Jha

     

    Tapish Golcha

    Jot Saroop
    Divyaspandan Misra

    Aditya Rathore

    Yogesh Aggarwal

     

    Arnav Batra
    Parv Narang

    VIII E
    X F

    XI A

     

    X F

     

    XII D

     

    XII D

     

    X D

    XI G
    XI C

     

    XII D

    XII C

     

    VIII E
    VIII A

    II

     

    I

     

    I

     

    III

     

    III

     

    I

    III

     

    III

    III

     

    III

     

    VANIJYA 2017

    • Rural LE

    Carte – Out
    of the Box
    Thinking

    • BIZ Mania –

     Business Quiz

    • TintannabulateHunt for the Sing Smart

     

     

     

    25 Nov 2017

     

     

     

    DPS Chandigarh

    Janhvi Marwah
    Pallav Arora

     

    Nikunj Saraff
    Ekanksh Gupta

    Sparsh Sehgal
    Shivansh Anand

    XI G
    XI D

     

    XII G
    XII G

    XII F
    XI F

    I

     

     

    III

     

    II

    ECO FEST 2017

    • Laureate’s

         View Point

    28Nov 2017

    DPS Mathura Road

    Pallav Arora

    XI D

    II

    NIHON NO KAORI – Inter School Japanese Language Event

    • Kosupure –

    Character
    Portrayal

    • Geki – Skit in

         Japanese on
    Environment

    • Shyotai Jyo –

         Invitation
    Card Making

     

     

     

    06 Dec 2017

     

     

     

    DPS RK Puram

    Suhhani Anand

     

    Soumya Dagur
    Shreya Bhatnagar
    J. M. Anushree
    Kopal Sahni

     

    Simran Seth
    Sanya Prashar

    IX C

     

    IX C

     

     

    VII A

    I

     

     

    II

     

     

    II

    MATHEMATICAL CRUSADE

    • Quiz

     

    09Dec 2017

    DPS RK Puram

    Aks Tayal
    Yatharth Ahuja

    XI D
    XII C

    III

    LA FERIA 2017 - An Annual Inter School Spanish Language Festival

    • Poetry

    Recitation

     

    • Mask Making

     

    •  Paper Carry Bag

     

     

     

     

    22 Dec 2017

     

     

    DPS Mathura Road

    Satyam Dewan
    Samaesha Suman
    Adhyaa Malik
    Arshia Anand

    Abhik Malik
    Amogh Mendiratta

    Varuni Sijwali

    VI D
    VI D
    VII E
    VII E

    V C
    V C

    IX B

    I

     

     

    II

     

    Consolation

    ACCESS ‘2017

    • Junior Quiz

         Competition

    22& 23 Dec 2017

    Modern School Barakhamba Road

    Sidhya Tikku
    Angad Chawla

    X F
    VIII E

    III

    INTER DPS NATIONAL HERITAGE FESTIVAL 2017

    • National Art

         Exhibition

    24 Dec 2017

    DPS Noida

    Anjali Harishikesan

    XI B

    II

    TATA ENERGY QUIZ COMPETITION

    • Tata Quiz

     

    05Feb 2018

    Arya Samaj Mandir, Punjabi Bagh

    Angad Chawla
    Kartik Gulia
    Lakshyavardhan S. Rathore

    VIII A
    VIII C

    VIII C

    Selected for National

     

     

    MOCK STOCK

    • Mock Stock

     

    10 April 2016

    JamiaMillia University

    SparshSehgal
    UditGoel

    XI F
    X C

    II

    RYDHUN 2016

    • Solo Indian

    Vocal Music

    • Duet Indian Music

     

    • Paper Craft

     

     

    22 April 2016

     

     

    DPSVasantKunj

    Anisha Roy

     

    Anisha Roy
    VardaanMalhotra

    AnanyaShukla
    SuhaniRakheja

    XII H

     

    XII H
    XII F

    VIII B
    VIII D

    I

     

    I

     

    I

    MYRIAD MANIFESTATIONS

    • Toddle

    Waddle – The
    Character
    Walk

     

    03May 2016

     

    DPSGreater Noida

     

    VedantArora

     

    V D

     

    Jury’s Special Mention Award

    IGNITION 2016

    • Poster

    Making -   ‘Chomamalgam’

     

    03May 2016

    Modern School, Barakhamba Road

    MehaKhanna
    AanchalThapar

    XII C
    XII F

    I

    DIGEX 2016

     

    • Online Movie

    Making

     

    14May 2016

     

    DPSR.K. Puram

    Arpit Singh Ahluwalia
    Siddharth Gupta
    SanishtMehndiratta

     

    XII F
    XI G

    X E

     

    I

    TATA POWER CLUB ENERGY CARNIVAL

    • Tata Power

    ‘ÇlubEnergy’
    Quiz Comp.

     

    11July 2016

    Tata Power Club, Mumbai

    YashMehan
    Shubhankar Joshi
    Mahip Singh

    IX F
    IX C
    IX D

     

    III

    INDIA QUIZ BY SCHOLASTIC

     

     

    • India Quiz

     

     

    15 July 2016

     

     

    School Auditorium DPSDwarka

    RatnamOjha
    Anjela Kumar

    ArshiaAnand
    SaiKrish S. Naidu

    AditiLakhera
    Samarth Tiwari

    VI C
    VI C

    VI E
    VI E

    VI A
    VI A

    I

     

    II

     

    III

    SWARANJALI – Inter DPSZonals Solo Vocal Music Competition

    • Swaranjali

     

    23July 2016

    DPSSushantLok

    Anisha Roy

    XII H

    I

    BUSINESS N VISION FOR ÇONFLUENCE

     

    • Business N Vision

     

    29July 2016

    Air Force Golden Jubilee School, Subroto Park

    SparshSehgal
    ShivangeeChauhan

    IX F
    XI F

    II

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    ZONAL COMPETITIONS

    • English Declamation

     

    04 Aug. 2016

    Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

     

    Florence

     

    XI C

     

    Consolation Prize

    • Hindi Essay Writing

     

    10 Aug. 2016

     

     

    AtreyaTiwari

     

    X A

     

    II

    • Solo Semi-Classical Vocal Music Comp.

     

    • Solo Classical Music Comp.
    • Light Music

     

     

     

    27 Aug. 2016

     

     

     

    BalBhawan International School, Dwarka

     

    Anisha Roy

     

    Anisha Roy

     

     

    AkankshaAbhayBhavsar

     

    XII H

     

    XII H

     

     

    XI D

     

    I

     

    II

     

     

    III

    • Solo Classical Dance Comp.

     

    29 Aug. 2016

    BalBhawan International School, Dwarka

    Ashima Sharma

    AnanyaKurup

    XI H

    VIII A

    III

    II

    • Solo Indian Instrumental Music Comp.

     

    31 Aug. 2016

    Paramount International School, Dwarka

     

    Gunvir S. Baweja

     

    VII C

     

    IV

    • Sanskrit Speech

     

    • Sanskrit Shloka Recitation

     

    11 & 15 Nov. 2016

     

    R.P.V.V.,
    Sec-10, Dwarka

    UpasanaTiwari

     

    Nandini Krishnan

    IX F

     

    IX F

    III

     

    I

    INTER-ZONAL COMPETITION

    • Solo Semi-Classical Vocal Music Comp.

     

    08 Sept. 2016

    BalBhawan International School, Dwarka

     

    Anisha Roy

     

    XII H

     

    I

    ORDINATRIX

    • Botatrix

     

    • Hackatrix

     

    02 Aug. 2016

    Tagore Intl. School, VasantVihar

    ShrutiArora
    VyvyaanDogra

    PragyanMehrotra

    XI C
    IX D

    XI D

    I

     

    III

    DIGILOGOUS

    • Sr. Quiz

     

     

     

    • Programming

     

     

     

    06 Aug. 2016

     

     

    Rukmani Devi Public School, Pitampura

    AgastyaJha
    JaskiratGujral

    Jotsaroop Singh
    DivyaspandanMisra

    Yogesh Aggarwal
    Vivek Gupta

    XII C
    XI B

    X A

    X A

    XI C
    XII C

    III

     

    II

     

    II

    e-Spice

    • Programming

     

    • Snapography

     

    20 Aug. 2016

     

    DPS Noida

    SidhantBansal
    Vivek Gupta

    Saumya Sharma

    XII D
    XII C

    X A

    I

     

    I

    VANIJYA 2016

    • Epeolatry (Online Event)

     

    15 Oct. 2016

    DPS Chandigarh

     

    DhritiJha

     

    XII A

     

    I

    LA FERIA – Spanish Festival

    • Spanish Poetry Recitation &

        Dramatization

     

    • Haiku Comp.

     

    • Extempore

     

    • Literary Declamation

     

    • Poster Making Comp.

     

     

     

     

     

    25 Oct. 2016

     

     

     

     

     

    DPS Intl.
    Saket

    Adhyaa Malik
    ArshiaAnand
    Shreeya Singh
    SamaeshaSuman
    Prarthna Sharma
    MedhaKohli

    AviKhurana
    Nikita Mann

    ArnavAgarwal
    JayantYadav
    PriyanshiMelti
    AartiKaushik
    Sumedha Sharma

    AmanPriyadarshi

    VI E
    VI E
    VI E
    V D
    V D
    V D

    VI E
    VII C

    VIII E
    VIII E
    VIII E
    IX F
    IX F

    X F

    I

     

     

     

    I

     

    I

    I

     

    Second Runners Up

    COM ECO 2016 – The Commerce and Economics Festival : OVERALL WINNERS

    • Mock Stock

     

    • Debate

     

     

    • Quiz

     

    • Cromo– Promo
    • DocumentaryMaking

     

     

     

     

    11 Nov. 2016

     

     

     

     

    DPS
    Greater Noida

    SparshSehgal
    BhashiVerma

    NankeeHari
    SurmayiKhatana
    Jasnoor Singh

    Ekanksh Gupta
    NikunjSaraff

    SatvikBhasin
    Siddharth Gupta

    Arpit S. Ahluwalia
    ArjunSahni
    ArnavTomar

    XI F
    XI F

    XI F
    XI H
    XI F

    XI G
    XI G

    XI G
    XI G

    XII F
    XII G
    XII H

    I

     

    II

     

    I

     

    I

     

    II

    POSTCARDS FROM PARIS

    • Quiz

     

    • France on Canvas

     

    12 Nov. 2016

     

    DPS Mathura Road

    AarushiChawla
    Gaurav Joshi

    AvyayaBehki
    DishtiAjmani

    X B
    X B

    IX D
    IX D

    III

     

    III

    COM ASTITVA 2016

    • EcoBiz Quiz

    19 Nov. 2016

    DPSR.K. Puram

    NikunjSaraff
    Ekanksh Gupta

    XI G
    XI G

    II

    A THOUSAND SPLENDID SUNS - Inter-DPS English Literary Festival

    • Quiz

     

    • Proverbial  Tales

     

     

    19Nov. 2016

     

     

    DPS Intl. Saket

    AngadChawla
    AlankritaGhosh

    RuhaniBakhru
    AnshTalwar
    AngadChawla
    AlankritaGhosh

    VII E
    VIIIB

    VI E
    VII C
    VII E
    VIII B

    III

     

    II

    STATE LEVEL SOLO SEMI-CLASSICAL VOCAL MUSIC COMPETITION

    • SoloSemi-

    Classical
    Vocal Music

     

    28 Nov. 2016

    SBBMSVLC-4, Shankara-charyaMarg

     

    Anisha Roy

     

    XII H

     

    III

    NIHON NO KAORI – Japanese Festival

    • Japanese Quiz

     

     

    • Japanese Fan Making
    • Japanese Meal

     

     

    17Dec. 2016

     

     

    DPSRohini

    AksTayal
    Aryan Banerjee
    SakshamSachdev

    MaitheranSundru
    AnkitaReshu

    IshitaArora
    AaroojaBansal

    X A
    IX E
    IX E

    V E
    IV E

    IX E
    IX E

    I

     

    II

     

    III

    LOK RANG – Inter School Hindi Festival

    • Poem

    Recitation

    24 Dec. 2016

    DPSR.K. Puram

    Shefali Mohan

    XI A

    III

    STATE LEVEL SANSKRIT SHLOKA COMPETITION

    • Sanskrit Shloka Recitation

    14Feb. 2017

    Delhi Sanskrit Academy

    Nandini Krishnan

    IX F

     

    Consolation


    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    RYDHUN ’15 - Inter School Western Music Competition -  First Runners Up Trophy

    • Western Vocal Music

    17 April 2015

    DPS Vasant Kunj

    Jannis Joe
    Yash Kalshain
    Aabir Chakrabarty
    Ritwik Bagga
    Moksh Arya

    XII H
    XII H
    XII H
    XI C
    XI F

    II

    Inter-DPS National Hindi, Sanskrit & Urdu Festival-2015

    • Sanskrit Essay  
      Writing

    30 April 2015

    DPS Bulandshahr

    Akshat Kapoor

    X C

    Best Entry

    iON 2015

    • Robo Race

    01 May 2015

    Indraprastha International School, Dwarka

    Arnav Kumar
    Shruti Arora

    X B
    X D

    III

    R.L. Chopra Memorial Competition

    • Book Discussion

    15 July 2015

    New Era Public School, Mayapuri

    Priyasha Bagchi

    XI A

    II

    LUMINARIUM – 2015 Inter School English Literature Festival

    • Quizzical Quest

     

    • Topsy Turvy

     

    • Designing a Table Mat

     

    • Choral Story Telling

     

     

     

     

     

     

     

     

    • Expression
    • Turncoat Debate
    • Hat Trick

     

    • Clue Unclued

     

    • Tailing The Tale



    • Shakespeare’s Majestic Maidens

     

     

     

     

     

    15-16
    July 2015

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    15-16
    July 2015

     

     

     

     

     

     

    DPS Dwarka

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DPS Dwarka

    Arnav Gupta
    Pritish Arora

     

    Parv Mann

     

    Navya Khosla  Prishita Matreja

     

    Aashna Jha
    Srijan Kaushik
    Gauri Batra
    Satvik Bhasin
    Khushi Saraswat
    Apoorva Bhalla
    Manas Upreti
    Ritvik Sehdev
    Akshat Kapoor
    Saransh Mehta
    Shivam Ghai
    Harshita Malik
    Dhriti Sood
    Shefali Mohan
    Muskan Joshi

     

    Tora Sharma
    Aanvi Jha

    Devang Sehgal

    Eshi Bhutani
    Spriha Jha

    Alankrita Ghosh

     

    Aks Tayal
    Janvi Marwah
    Ekta Anand
    Samanyu Mahajan

    Mansvini Misra
    Ambica Sharma
    Ritwik Bagga
    Suvir Dhawan
    Rwitaban Goswami
    Aadisha Sharma

    V C
    V C

     

    IV A

     

    V A
    V A

     

    X D
    X D
    X D
    X D
    X A
    X C
    X C
    X C
    X C
    X C
    X C
    X C
    X C
    X C
    X C

     

    V B
    IV A

    XI C

    VIII B
    VIII B

    VII B

     

    IX A
    IX A
    IX A
    IX C

     

    XI H
    XI B
    XI C
    XI F
    X C
    X C

    I

     


    II

     

    I

     

     

    I

     

     

     

     

     

     

     

     

    I


    I

    II

     

    I

     

    II

     

     

     

    I

    Budding Scientists

    • Science Quest

    23 July 2015

    OPG World School, Dwarka

    Yash Mehan
    Mahip Singh

    VIII D
    VIII D

    I

    European Fiesta

    • French Quiz

     

    29 July 2015

    Blue Bells School International, Kailash Colony

    Aarushi Chawla
    Mehak Singh
    Agastya Agarwal

    IX B
    IX B
    IX B

    I

    GATEWAY– 2015 Inter School Computer Fest

    • Quiz

     

    • Programming

     

    • C Y Quest – Online event

     

     

     

    01 Aug. 2015

     

     

    DPS Rohini

     

    Agastya Jha
    Divyansh Sharma

    Aadditya Popli
    Sidhant Bansal

     

    Team Event

     

    XI C
    XII C

    XII D
    XI D

     

    -

    I

     

    II

     

    III

     

    Alpanode – Computer Fest

    • Geekathon – Group Discussion

    31 July 2015

    DPS Gurgaon

    Rohan Kumar

    XII D

    II

    Name of the Event

    Date

    Venue

    Participants

    Class

    Prizes won

    ZONAL COMPETITIONS

    • English Debate (Junior)

    12 Aug. 2015

    Shiksha Bharti Public School,
    Dwarka

    Raghav Puri
    Parakram Sehgal

    VIII A
    VIII B

    Consolation Prize

    • Collage Making

    13 Aug. 2015

    Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

    Rishika Tripathi
    Sarvika

    VIII C
    VIII F

    I

    • Solo Vocal Music
      (Semi-Classical)

    19 Aug. 2015

    N.K. Bagrodia Public School,
    Dwarka

     

    Anisha Roy

     

    XI H

     

    I

    • Hindi Poem Recitation

    20 Aug. 2015

    Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

     

    Raghav Puri

     

    VIII A

     

    III

    • English Poem Recitation

    21 Aug. 2015

    Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

     

    Shreya Kohli

     

    VIII F

     

    III

    • Poster Making

    27 Aug. 2015

    Paramount International School, Dwarka

     

    Ananya Shukla

     

    VII B

     

    III

    • Solo Indian Instrumental Music Competition

    05 Sept. 2015

    Bal Bhawan International School, Dwarka


    Sahejdeep S. Gulati

     

    XI B

     

    I

    MIND MAGIC

    • French
      Competition

    12 Aug. 2015

    Birla Vidya Niketan

    Mehak Singh
    Aarushi Chawla

    IX B
    IX B

    Runners Up Trophy

    ECONORM

    • Film Making

    13 Aug. 2015

    DPS R.K. Puram

    Rohan Kumar
    Aman Arora

    XII D
    XII D

    II

    ENQUIRE – The Science Festival

    • Science Quiz

    18 Aug. 2015

    DPS Rohini

    Anubhav Baweja
    Aman Arora

    XI C
    XII D

    II

    Saraswati Memorial Inter School Competition

    • Ad-Pro

         

    19 Aug. 2015

    New Era Public School, Mayapuri

    Arpit Singh Ahluwalia
    Pranav Mehta
    Simarpreet Kaur

    XI F

    XI F
    XI G

     

    III

    Commerce Symposium

    • Lexicon – o –Mania

    20 Aug. 2015

    New Era Public School, Mayapuri

    Gauri Batra
    Rhea Bhutani
    Rwitban Goswami

    X D
    X D
    X C

    I

    ORIGAMI COMPETITION

    • Group Event

    15 Oct. 2015

    Tagore International School

    Shivansh Singh
    Aryam Gandhi
    Mridul Sahu

    VII B
    VII D
    VI C

     

    III

    ORIZZONTE 2015

    • Ad-Mad

     

     

    • Quiz

     

     

    • Treasure Hunt

     

     

     

     

     

    17 Oct. 2015

     

     

     

     

    Deen Dayal Upadhaya College

    Arnav Tomar
    Sarthak Ahuja
    Harmandeep Singh
    Gursidhak Sethi

    Bhuvesh Mehendiratta
    Harbandana Chhatwal

    Mrinal Tayal
    Aarushi Chawla
    Arpit Chopra
    Kriti Mahajan
    Himaank Bhutani
    Abhyuday Singhal

    XI F
    XI G
    XI G
    XI G

    XII D

    XI H


    XII G
    XII G
    XII G
    XII G
    XI G
    XI G

     

    I

     

    III

     

     

    III

    WARP 2015 – A Computer Event – Overall Runners Up

    • Programming

     

    • Quiz

     

    • Design

     

    • Film Making

     

     

    • Gaming

     

     

     

     

    06 Nov. 2015

     

     

     

     

    DPS Mathura Road

    Rajat De
    Pratyush Aggarwal

    Agastya Jha
    Jotsaroop Singh

     

    Umesh Meena
    Sudhanshu Gautam


    Japneet Singh
    Himaank Bhutani
    Kanishk Nanda
    Anoushka Sharma


    Shivang Saigal

    XII D
    X A

    XI C
    IX A

     

    XI D
    XII D


    XII D
    XI G
    XII H
    XI H

    X B

    I


    III


     

    III

     


    IV

     


    IV

    LA FERIA – The Spanish Festival

    • Poetry Recitation

     

     

    • Literary Declamation

     

     

    06 Nov. 2015

     

     

    DPS International Saket

    Adhyaa Malik
    Arshia Anand
    Divaa Pandey
    Raabhaya Gandhi
    Ananya Rathore
    Nikita Mann

    Ria Nair
    Agastya Zarabi

    V D
    V D
    V E
    V E
    VI C
    VI C

    IX A
    IX A

    I

     

     

     

    III

    MALWETTBEWERB

    • Painting Competition

    18 Nov. 2015

    Max Muller Bhavan

    Swasti Thakur

    V E

    III

    CODE WARRIORS – Computer Event – Overall Winners

    • Programming

    • Surprise Event

    • Group Discussion

    • Film Making

    • Audio Video Editing

     

     

     

     

    19 Nov. 2015

     

     

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Rajat De
    Anubhav Baweja

    Rohan Kumar
    Bhuvesh Mehendiratta

    Rohan Kumar

     

    Medhavi Anand
    Shreya Chopra

    Kartik Ahuja
    Japneet Singh
    Aayush Aggarwal

    XII D
    XI C

    XII D

    XII D

    XII D

     

    XII H
    XI G

    XII D
    XII D
    XII C

    I


    I

     

    II

     

    II

     

    III

    BERYOZA 2015 – Annual Inter School Russian Language Festival – Overall Winners

    Onsite Events

    • Choral Poetry Recitation
    • Russian Duet Song
    • Russian Language Olympiad
    • Quiz Competition on Russian Culture

    Offline Events

    • Essay Writing (Jr.)
    • Essay Writing (Sr.)

     

    • Poster Making (Jr.)

    • Poster Making (Sr.)

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 Nov. 2015

     

     

     

     

     

     

     

     

    DPS Dwarka


    Shreya Sharma
    Chaitanya Bhatia
    J.M. Anushreya
    Sarvpreet Singh

    Nandini
    Chaitanya Bhatia

    Yash Mehan
    Surya Gupta
    Sarthak Srivastav

    Gunit Mahajan
    Yash Mehan
    Sarthak Srivastav

     


    Arnesh Das

     

    J.M. Anushreya

     

    Raabhya Gandhi
    Medhani Bhatt

    Ananya Popli
    J.M. Anushree


    VI D
    VIII D
    VII E
    VII E

    VIII A
    VIII D

    VIII D
    VIII D
    X E

    X E
    VIII D
    X E


    V A

     

    VII E

     

    V E
    V B

    VI C
    VII C


    I

     
     

    I

     

    I

     

    II

     

     

    II

     

    I

     

    II
    I

    I
    II

    PANCHTATVA – Annual Inter DPS Environment Fest

    • Zoom in – Zoom out

     

    • Photography

     

    20 Nov. 2015

     

    DPS R.K. Puram

    Arpit Singh
    Simarpreet Kaur
    Kashish Arora
    Pranav Mehta

    Ambica Sharma

    XI F
    XI G
    XI G
    XI F

    XI B

    I

     

    Consolation
    Prize

    GYAN DEVI MEMORIAL – English Debate

    • Jr. Category
    • Sr. Category

     

    21 Nov. 2015

     

    Adarsh Public School

    Yash Mehan

     

    Sarika Nangia

    VIII D

     

    IX F

    III

     

    III

    NIHON NO KAORI – Inter DPS Japanese Festival

    • Picking Beans with Chopsticks
    • Kimono Tying

     

    28 Nov. 2015

     

    DPS Mathura Road

    Nitin Chand

     

    Umang Khatri
    Ishita Arora

    VI E

     

    VIII F
    VIII F

    I

     

    III

    INTER DPS ANNUAL SCIENCE FESTIVAL

    • Science Quiz

    04 Dec. 2015

    DPS R.K. Puram

    Abhipragya
    Anvita Kulshrestha

    XII A
    XI A

    II

    PHYSICS SYMPOSIUM

    • Surprise Event

    09 Dec. 2015

    DPS R.K. Puram

    Anubhav Baweja
    Achintya Shankhdhar

    XI C

    XI C

    III

    A THOUSAND SPLENDID SONS – Inter DPS English Literature Festival

    • Two Actors in search of Characters

    09 Dec. 2015

    DPS International Saket

    Mansvini Misra
    Suveer Dhawan

    XI H
    XI F

    III

    MATHEMATICAL CRUSADE 2015 – Overall Winners

    • Surprise Event

     

    • Quiz

     

    • Crossword

     

    • Model Making
    • Power Point Presentation

     

     

     

     

    14 Dec. 2015

     

     

     

     

    DPS R.K. Puram

    Anubhav Baweja

     

    Bhuvesh
    Vaibhav V. Gupta

    Samanyu Mahajan
    Niyati Chaudhary

    Yash Mehan
    Sarthak Chauhan

    Gauri Batra
    Rwitban Goswami
    Aayush Aggarwal

    XI C

     

    XII D
    X D

    IX C
    X A

    VIII D
    VIII D

    X D
    X C
    XII C

    I

     

    III

     

    II

     

    I

     

    II

    EXUN 2015 – Overall Runners Up

    • Turing Test

     

    • Swat the Bug
    • Group Discussion
    • Junior Quiz

    • Programming

    • Sudocrypt (online)



    • Sudocrypt (Onsight)

    • Think

     

     

    • Build

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    29 Nov. 2015

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DPS R.K. Puram

    Bhuvesh Mehendiratta
    Anubhav Baweja

    Rajat De
    Siddhant Bansal

    Rohan Kumar
    Arjun Sahni

    Jotsaroop Singh
    Jaskirat Gujral

    Rajat De
    Additya Popli

    Anubhav Baweja
    Siddhant Bansal

    Bhuvesh Mehendiratta

    Team Event

     

    Anubhav Baweja
    Siddhant Bansal
    Rohan Kumar
    Arshdeep Singh
    Anvita Kulshrestha

    Rohan Kumar
    Sudhanshu Gautam
    Japneet
    Shantanu Kumar
    Kapil Dev Nayar
    Aditya Rathore

    XII D

    XI C

    XII D
    XI D

    XII D
    XI G

    IX A
    X A

    XII D
    XII D

    XI C
    XI D

    XII D

     

    --

     

    XI C
    XI D
    XII D
    XI C
    XI A

    XII D
    XII D
    XII D
    XII D
    XII A
    X B

    I

     

    I

     
    III

     
    III


     I

     

    II

     II

     

    II

     

    III

     

     

    III

    NATIONAL INTER DPS WESTERN VOCAL MUSIC FESTIVAL

    • Solo Song

     

    • Group Song

     

     

     

    18-19 Dec. 2015

     

     

     

    DPS Dwarka

    Jannis J. Thazhatha
    Kartik Ahuja

    Jannis J. Thazhatha Mansvini Misra
    N.H. Shreya
    Teertha Sukesh
    Vardaan Malhotra
    Manya Mograi
    Kartik Ahuja
    Rhea Bhutani

    XII H
    XII D

    XII H
    XI H
    XII H
    XII H
    XI F
    XII H
    XII D
    X D

    II

     

    III

    GANITOTSAVA 2015

    • Director’s Cut

    18 Dec. 2015

    CRPF Public School

    Pranav Mehta
    Arpit S. Ahluwalia

    XI F
    XI F

    I

    SANSKRIT BHASHA UTSAV

    • Debate

    22 Dec. 2015

    DPS R.K. Puram

    Tanish Baweja

    IX C

    II

    HINDI BHASHA UTSAV

    • Poem Writing
    • Story Writing

     

    23 Dec. 2015

     

    DPS R.K. Puram

    Parakram Sehgal

     

    Akshyta Katyal

    VIII B

     

    XI C

    III

     

    III

    TAPS FEST

    • Paint X

     

    • Dream Castle

     

     

    21 Aug. 2015

     

    Army Public School, Dhaula Kuan

    Bandhura Aggarwal
    Pranit Madan

    Jivikaa Krishnan
    Ganya Anand

    IV E
    IX D


    IV A
    V B

    II

     

    III

    VASUNDHARA

     

    • Street Play

     

     

    21 Aug.2015

     

     

    DPS Vasant Kunj

    Dhriti Sood
    Shefali Mohan
    Sarthak Jaitley
    Gauri Praveen
    Pushkal Agarwal
    Ananya Girhotra
    Arnav Tomar

    X C
    X C
    X C
    XI A
    XI A
    XI H
    XI H

     

     

    III

     

    Swargadeep Memorial – Annual Inter School Music Competition

    • Solo Instrumental Music

    24 Aug. 2015

    DPS R.K. Puram

    Sahejdeep S. Gulati

    XI B

    II

    MINET –Inter School Computer Fest

    • Programming
    • Group Discussion 

    28 Aug. 2015

    Mother’s International School

    Anubhav Baweja
    Rajat De

    Rohan Kumar

    XI C
    XII D

    XII D

    I

     

    III

    BIZ ECO – Inter School Commerce Fest – Overall Winners

    • Quiz

    • The Trader

     

    01 Oct. 2015

     

    DPS Rohini

    Jaskirat Gujral
    Parth Kheterpal

    Prasham Veer Sarmah
    Arpit Chopra

    X A
    X A

    XII G
    XII G

    I

     

    II

    AEROSS – Annual Inter School Symposium

    • Crossword

    • Senior Quiz

    • Junior Quiz

     

     

    09 Oct. 2015

     

     

    DPS R.K. Puram

    Bhuvesh Mehendiratta

    Rwitban Goswami
    Shreyan Sood
    Ankur

    Jayant Yadav
    Krish Khanna

    XII D


    X C
    X C
    X C

    VII E
    VII E

    II

     

    II

     

    III

    XINO – 2015 Inter School Computer Fest – OVERALL WINNERS

    • LOGIX – Jr Programming
    • Group Discussion 
    • A/V Editing

    •   Senior Programming
    • Photography
    • XQuest

     

     

     

    01 Aug. 2015

     

     

     

    DPS Rohini

     

    Adarsh Bhatt


    Rohan Kumar


    Aayush Aggarwal
    Japneet

    Anubhav Baweja
    Rajat De

    Anubhav Sharma

    Team Event

    V A


    XII D

    XII C
    XII D

    XI C
    XII D

    XII F

    -

    III


    II


    III


    I


    III

    II

    BIZ EXIMIUS 2K15 – Inter School Commerce Fest

    • Jingle Bingle
    • BIZ Quiz

     

     

    04 Aug. 2015

     

    ITL Public School, Dwarka

    Mihika Gulati
    Kashish Arora

    Saksham Gugnani
    Atishay Khanna

    XII G
    XI G

    XII G
    XI G

    II

     

    II

    ZONAL COMPETITIONS

    • Hindi Declamation

    05 Aug. 2015

    Govt. Sr. Sec, School,
    Sec-2, Dwarka

    Baani Chhibber

    VIII A

    I

    • English Declamation

    06 Aug. 2015

    Govt. Sr. Sec, School,
    Sec-2, Dwarka

    Bhavya Jagadishwar

    VIII E

    III

    • Hindi Debate (Senior)

    07 Aug. 2015

    Paramount Int’l School, Dwarka

    Shefali Mohan
    Khushi

    X C
    X A

    I
    I

    • Hindi Debate (Junior)

    10 Aug. 2015

    Paramount Int’l School, Dwarka

    Japlin Arora
    Tridha

    VIII E
    VIII E

    II
    II

    MUNQS – MODEL UN CONFERENCE

    • Security Council
    •  HRC

    05 - 07
    Aug. 2015

    DPS
    Mathura Road

    Devang Sehgal
    Aditya Singh

    Arjun Sahni

    XI C
    XI B

    XI G

    Verbal Mention

     

    Verbal Mention

    IT@CuttingEdge 2015

    • Web Designing

    08 Aug. 2015

    DPS Noida

    Sudhanshu
    Gautam
    Neeraj Pandey

    XII D

    XI E

    II